شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
مسائل مستحدثه و جدید مانند ارز دیجیتال و امثال آن از جمله مواردی است که باید در مجله‌ی تخصصی مورد بحث و کنکاش علمی قرار گیرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت‌ها و برنامه‌های این شورا بر تلاش برای نزدیک ساختن افکار و نظرات تأکید کرده و گفتند: باید نشریه‌ای علمی و تخصصی برای حوزه داشته باشیم که نظریات تمامی متخصصان و صاحب نظران در آن گردآوری شود، تا نسبت به نزدیک ساختن هر چه بیشتر آرا و نظرات اقدام عملی انجام گیرد.

ایشان مسائل مستحدثه و جدید مانند ارز دیجیتال و امثال آن را از جمله مواردی برشمرده که باید در این مجله‌ی تخصصی مورد بحث و کنکاش علمی قرار گیرد.

معظم‌له با انتقاد از بی نظمی در برخی برنامه‌های حوزه‌های علمیه، گفتند: گاهی نمی‌خواهیم این واقعیات تلخ را بشنویم و ببینیم، ولی واقعیت این است که نظم در بی نظمی است.

ایشان افزودند: یکی از واقعیت‌ها این است که می‌گویند اگر حوزویان جذب دانشگاه‌ها یا دستگاه‌های قضائی یا آموزش و پرورش شوند، حوزه دچار ضایعه شده، ولی نظر ما برعکس این است و معتقدیم که می‌توان به جای اینها، افراد دیگری را جذب حوزه‌های علمیه کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه توصیه‌های خود به مسئولان شورای عالی حوزه‌های علمیه، از ضرورت اصلاحات در حوزه سخن گفته و بیان داشتند: من مدتی روی این مساله فکر کرده‌ام که اگر ما بخواهیم حوزه را اصلاح کنیم، باید حوزه در حوزه ایجاد کنیم، یعنی درون این حوزه، حوزه دیگری ایجاد کنیم. یعنی بررسی کنیم و از میان پنجاه هزار طلبه، ده هزار طلبه مستعد را انتخاب کنیم و برای آنها علاوه بر برنامه حوزه، برنامه درسی دیگری بگذاریم و برنامه‌های علمی جامع‌تری را برای آنها تدوین کنیم و شهریه افزون‌تری هم بپردازیم تا بتوانیم از میان آنها طلاب شایسته و نخبه را پرورش دهیم، البته این کار باید با برنامه‌ریزی دقیقی صورت پذیرد.

معظم‌له بر ضرورت احیای موقوفات حوزوی اشاره کرده و افزودند: باید هیئتی قوی تشکیل گردد تا موقوفات فراوانی که برای حوزه است، بازپس‌گیری و احیا گردد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان این دیدار، برگزاری این گونه جلسات میان مراجع و شورا را خوب و مثبت برشمرده و از تلاش‌ها و احساس مسئولیت اعضا تشکر کرده و گفتند: شما افسران لشکر امام زمان علیه السلام و مورد عنایات آن حضرت هستید و مشکلات هم با همکاری و تلاش همگان و نیز توسل و دعا ان شاء الله حل خواهد شد.

گفتنی است: در ابتدای این دیدار آیت الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های شورای عالی حوزه‌های علمیه ارائه دادند.

۱۳ دی ۱۴۰۰
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.