شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه با آیت الله العظمی سبحانی

دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه با آیت الله العظمی سبحانی
شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه است تا متناسب با استعدادها و ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی نمایند

 آیت الله العظمی سبحانی صبح روز سه شنبه 28/10/1400 در دیدار اعضای شورای عالی حوزه بر استعدادیابی طلاب و برنامه ریزی بهتر برای آنان تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های عملیه، حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در دیدار اعضای شورای عالی حوزه که در مؤسسه امام صادق علیه السلام قم برگزار شد، اظهار داشتند: مدیریت در حوزه کار بسیار مهم و سنگینی است و از دور دست به آتش بردن کافی نیست؛ بلکه باید در متن جریان فعالیت‌ها قرار گرفت تا متوجه سنگینی آن شد.

ایشان ابراز داشتند: مدیریت در حوزه کار بسیار مشکلی است و نباید اینگونه بیان شود که کار آسانی در حال انجام است؛ البته مدیران محترم هم باید تذکرات و پیشنهادات را گوش کرده و عملیاتی نمایند.

معظم‌له در ادامه به بیان پیشنهاداتی پرداختند و خاطرنشان ساختند: طلبه امروز، طلبه پنجاه سال و صد سال قبل نیست؛ طلاب در گذشته از صرف میر شروع کرده تا به درس خارج می رسیدند و تفاوتی میان آنان نبود؛ اما امروز با کثرت بالای طلاب، باید برای آنان برنامه‌ریزی متفاوتی داشت؛ چراکه استعدادها و ظرفیت‌ها متفاوت است و نمی‌توان برای همه این افراد، نسخه واحدی پیچید.

این مرجع تقلید بیان داشتند: شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه است تا متناسب با استعدادها و ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی نمایند؛ طلبه ای که استعداد بالایی ندارد، نباید بدون مصرف بماند؛ بلکه حوزه باید متناسب با آن شخص هم برنامه داشته باشد تا بتواند از او استفاده نماید.

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشتند: استعدادشناسی از ضروریات امروز حوزه است و باید از طلاب و فضلا متناسب با ظرفیت آنان استفاده کرد و بهره برد.

در ادامه افزودند:  مطابق با آمارهایی که می دهند، در حال حاضر،تعداد زیادی از مراکز دانشگاهی و نهاد علمی و ... در قم وجود دارد که غالبا از حوزه تغذیه می کنند و با این وضعیت، استعدادی برای حوزه نمی‌ماند؛ البته فعالیت این مراکز مقدس است؛ ولی باید مستمع خود را از نهادهای غیرحوزوی بگیرند؛ نه اینکه حوزه را تخلیه کنند.

معظم له خاطرنشان ساختند: مدیریت حوزه نمی تواند سنتی محض باشد؛ از آن طرف هم نمی‌تواند بی توجه به اصالت‌ها باشد؛ بلکه باید تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را در حوزه پیاده کرد؛ داشتن نیروی زیاد با مدیریت‌های امروزی همخوانی ندارد و باید علاجی برای این مسئله داشت.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: تربیت مبلغ از دیگر ضروریات حوزه است که باید برنامه‌ریزی بهتری برای این مسئله داشت؛ البته باید مبلغینی را تربیت کرد که بلیغ بوده و جامعه شناس باشند.

ایشان اظهار داشتند: احیای موقوفات هم از دیگر موضوعاتی است که شورای عالی حوزه باید تلاش بیشتری برای این مسئله داشته باشد تا از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم، بکاهیم؛ البته در کنار این مسئله، باید روح قناعت در طلاب تقویت شود.

شایان ذکر است در ابتدای جلسه، آیت الله حسینی بوشهری، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و آیت االله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، گزارشی از اقدامات، برنامه‌ها و اهداف آتی ارائه نمودند.

۲۹ دی ۱۴۰۰
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.