شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته)

دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته)
تاکید حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(دامت برکاته) بر حل مشکلات معیشتی طلاب بویژه استعدادهای برتر و تصریح به تقویت و افزایش درس‌های اخلاق در حوزه های علمیه سراسر کشور
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با آیت العظمی الله شبیری زنجانی دیدار و گفت و گو کردند.
 آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار، ضمن تأکید بر چاره اندیشی به منظور حل مشکلات و معضلات معیشتی طلاب، تاکید کردند: طلاب وضعیت معیشتی مناسبی ندارند و این سبب می‌شود تا استعدادهای برتر، حوزه ها را ترک کنند. باید برای ارتقاء و بهبود وضعیت معیشت طلاب به خصوص استعدادهای برتر چاره‌اندیشی شود.
ایشان افزود: خداوند متعال می‌فرماید: «وَالَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا» یعنی اگر کسی در راه خدا مجاهدانه به فعالیت بپردازد، به طور قطع راه‌های گشایش بر او باز می‌گردد. امیدواریم مشکلات حوزه به دست شما عزیزان باز شود و هدف نهایی حاصل شود.
این مرجع تقلید، در بخش دیگری از سخنان خود، اهمیت و نقش اخلاق در عرصه‌ها مختلف زندگی انسان را مورد اشاره قرارداد و گفتند: راجع به اخلاق در حوزه‌های علمیه باید اهتمام بیشتری شود؛ البته درس‌های اخلاق مختلفی وجود دارد اما این درس‌ها باید تکثیر شوند. اگر اخلاق دنبال شود زمینه موفقیت در عرصه‌های دیگر حتی تحصیل، فراهم خواهد شد. در گذشته بزرگان ما نیز پای درس اخلاق می‌نشستند و هیچ کس بی نیاز از درس اخلاق نیست. اوائل طلبگی ما امام خمینی (ره) نیز درس اخلاق می گفت و حوزه یک طور دیگری بود ، یعنی از جمعه به جمعه دیگر حال و هوای متفاوتی داشت.
در ادامه ایشان خواستار تقویت سنت مباحثه در حوزه‌های علمیه گردید و خاطر نشان کردند: مباحثه از اموری است که نقش بسزایی در پیشرفت علمی طلاب دارد و جایگزینی نیز برای آن وجود ندارد. متأسفانه سنت مباحثه در میان طلاب کم رنگ شده است که باید احیا و تقویت گردد.

لازم به ذکر است درابتدای این دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و همچنین آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه گزارشی از وضعیت حوزه‌های علمیه ارائه نمودند.

۲۸ فروردین ۱۴۰۱
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.