شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

گزارش بازدید از مدارس علمیه استان کردستان

گزارش بازدید از مدارس علمیه استان کردستان
مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه در جریان سفر دو روزه به استان کردستان، از حوزه‌های علمیه این استان بازدید کرد و با اساتید، طلاب و مدیران این استان، گفت و گو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، حجت الاسلام و المسلمین حسین رحیمیان در جریان بازدید دو روزه از حوزه‌های علمیه استان کردستان، در مدارس علمیه حضرت ولی عصرعج شهر سنندج، امام صادقعلیه السلام شهرستان قروه، حضرت ولی عصرعج و امام صادقعلیه السلام شهرستان بیجار و امام محمد باقرعلیه السلام شهرستان کامیاران و مرکز مدیریت و مرکز خدمات این استان، حضور یافت.
مسئول دبیرخانه شورای عالی طی این بازدید، از نزدیک با دغدغه‌ها، مشکلات، انتقادات و پیشنهادات اساتید، مسئولان و طلاب مدارس علمیه این استان آشنا شد و طی جلسات و دیدارهای فشرده و متعدد، نیازها و وضعیت حوزه علمیه در این استان را مورد بررسی قرار داد.
وی شرایط استان کردستان را شرایط ویژه‌ای توصیف کرد و ابراز داشت: اگر چه هر منطقه‌ای مشکلات و شرایط مختص به خود را دارد و به طور کلی، کار در عرصه فعالیت‌های روحانیت، دشوار است؛ اما کار در استان کردستان نسبت به بسیاری از مکان‌های دیگر، دشوارتر است.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی طلاب و اساتید افزود: دغدغه معیشت، دغدغه اول بسیاری از مسئولان، اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه، خصوصا در شهرستان‌هاست و به همین منظور نیز مصوبه‌ای در خصوص افزایش حق الزحمه اساتید با نگاه ویژه به شهرستان‌ها و مناطق محروم، به تصویب رسیده است که به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید.
وی ادامه داد: برای معیشت طلاب نیز گام‌های خوبی در شورای عالی و مرکز خدمات برداشته شده است و  امیدواریم که بتوانیم تا حد زیادی به دغدغه‌های موجود پاسخ مثبت دهیم و در جهت حل مشکلات، گام برداریم؛ چرا که اساسا وظیفه ما، تلاش در جهت رفع این دغدغه‌هاست.
حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان، استفاده و به کارگیری اساتید پرتوان و با نشاط را سبب ایجاد انگیزه در میان طلاب و عامل موفقیت آن‌ها در آینده ارزیابی کرد و اظهار داشت: وجود اساتید مسلط به مباحث علمی و با نشاط می‌تواند فضای مدرسه را به گونه‌ای تغییر دهند که بتوان با بسیاری از مشکلات دیگر کنار آمد. بنابراین اساتید باید پیوسته در جهت ارتقاء سطح علمی و مهارتی خود تلاش کنند و هرگز از تحصیل غافل نشوند.
برگزاری اردوهای علمی، توجه به معنویت و اخلاق در کنار تحصیل و سرمایه گذاری بر روی دروس مقدماتی حوزه، از جمله دیگر توصیه‌های مسئول دبیرخانه شورای عالی به مسئولان و مدیران حوزه‌های علمیه استان کردستان بود.
وی همچنین در جریان بازدید از مدارس علمیه مختلف استان کردستان، در جمع طلاب این مدارس حضور یافت و به ارائه توصیه‌هایی به طلاب جوان پرداخت.
استفاده از فرصت‌ها و غنیمت شمردن فرصت جوانی، جدی گرفتن تحصیلات خصوصا در سال‌های اولیه، لزوم مهارت آموزی و استعداد سنجی، افزایش مطالعات جهت آمادگی برای پاسخگویی به شبهات مختلف و تلاش در جهت کسب رضایت الهی، از جمله توصیه‌های حجت الاسلام رحیمیان به طلاب مدارس مختلف این استان بود.
مدیران و مسئولان حوزه‌های علمیه این استان نیز گزارشی از برنامه‌ها، مشکلات، چالش‌ها و وضعیت فرهنگی – اجتماعی استان، ارائه کردند و ضمن تأکید بر لزوم انجام رسالت‌های اجتماعی حوزه علمیه، مقابله با هجمه رسانه‌ای دشمن علیه روحانیت و تربیت طلاب اثرگذار، از حضور مسئولان عالی حوزوی در این استان، ابراز خشنودی و خرسندی کردند و آن را مایه امید و انگیزه دانستند.
کمبود منابع مالی، مشکلات عدیده‌ی اقتصادی، معیشتی و مسکن، حضور کم تعداد روحانیون در استان، نیاز به تأسیس مراکز تخصصی حوزوی، کمبود وسائل کمک آموزشی، نیاز به تجهیز کتابخانه مدارس، مشکلات مربوط به بیمه اساتید و کارکنان، لزوم هماهنگی کتب درسی با نیازهای خاص منطقه، لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور تقویت بنیه علمی – مهارتی اساتید، لزوم فعال کردن و ساماندهی گروه‌های جهادی و تبلیغی، نیاز به حضور اساتید اخلاق، لزوم تأمین امکانات ورزشی برای طلاب و مسائل مربوط به موقوفات، از جمله مسائلی بود که اساتید، مسئولان و طلاب حوزه‌های علمیه این استان، در طی جلسات مختلف مطرح کردند.
شایان ذکر است، برگزاری دیدارهای خصوصی با طلاب علاقه‌مند و تجلیل از اساتید و طلاب برگزیده استان، از دیگر برنامه‌های مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه در جریان بازدید از حوزه‌های علمیه استان کردستان بود.

 

گزارش تصویری این بازدید در اینجا.

 
۲۷ خرداد ۱۴۰۲
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.