شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

پس از انقلاب در حوزه علمیه نه تنها رشد بلکه جهش داشته‌ایم

پس از انقلاب در حوزه علمیه نه تنها رشد بلکه جهش داشته‌ایم
آیت الله اراکی گفت: پس از انقلاب در حوزه علمیه در همه رشته‌ها نه تنها رشد بلکه جهش داشته‌ایم. ما قبل از انقلاب در متن حوزه نجف و بعد هم قم بودیم و در درس علما شرکت میکردیم. الان اوضاع خیلی بهتر از قبل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت الله اراکی عضو شورای عالی حوزه در دیدار با مسئولان و اعضای گروه تبلیغ بین‌الملل حوزه علمیه مشکات، گفت: به برکت انقلاب اسلامی ، درِ حوزه علمیه به سوی جهان باز شد. قبل از انقلاب در برخی مناطق درِ حوزه حتی به سوی جامعه خودمان بسته بود و حوزه با مشکلات مردم مرتبط نبود.
 
وی افزود: پس از انقلاب مسائل مبتلابه مردم دیگر فقط طهارت و مثل آن نیست؛ امروز مردم از حوزه می‌پرسند در مسائل سیاسی چگونه عمل کنیم؟
 
عضو شورای عالی حوزه بابیان اینکه افزایش ارتباط حوزه و مردم از قم شروع و به همه‌جا گسترش یافته است تاکید کرد: به همین دلیل ما باید فقه محیط زیست ، فقه تغذیه ، فقه تفریح و ... داشته باشیم. چون چشم دنیا به حوزه علمیه است.
 
آیت الله اراکی ادامه داد: در چنین شرایطی یک مبلغ بین‌الملل باید توانایی و مهارت زبانی داشته باشد. هرچه قدرت زبان او بهتر باشد توانایی انتقال معارف هم بهتر می‌شود.
 
عضو مجمع تشخصیص مصلحت نظام افرود: مبلغ بین‌الملل باید جامعه شناسی ، فلسفه ، جهان شناسی ، اقتصاد و سایر علوم را بلد باشد. چون اسلام در این مسائل تحلیل و نظر دارد. اگر کسی اینگونه شد، دیگران بی‌اختیار تسلیم او می‌شوند.
 
وی افزود: پس از انقلاب در حوزه علمیه در همه رشته‌ها نه تنها رشد بلکه جهش داشته‌ایم. ما قبل از انقلاب در متن حوزه نجف و بعد هم قم بودیم و در درس علما شرکت میکردیم. الان اوضاع خیلی بهتر از قبل است. لذا کسی که در زمینه تبلیغ در خارج از کشور کار می‌کند باید این علوم حوزه را منتقل کند.
 
آیت الله اراکی یکی دیگر از مهارت‌های مبلغان را ساده‌گویی دانست و گفت: امام (ره) در این زمینه مهارت عجیبی داشتند؛ مطالب علمی را به گونه‌ای مطرح می‌کردند که مردم می‌فهمیدند. رهبر انقلاب هم همینطور هستند.
 
وی با بیان اینکه آینده متعلق به اسلامِ اهل‌بیتی است تاکید کرد: آنچه ما داریم دیگران ندارند و هر مطلبی که به اهل‌بیت بازمی‌گردد مفید است.
 
گفتنی است، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین ایمانی‌مقدم مدیر گروه تبلیغ خارج از کشور حوزه علمیه مشکات و از مبلغان با تجربه عرصه بین الملل به معرفی فعالیت‌های صورت گرفته پرداخت.

 

منبع: حوزه

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.