شورای عالی حوزه های علمیه|نمایش جزییات خبر

ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه مهجور مانده‌اند

ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه مهجور مانده‌اند
آیت الله شب‌زنده‌دار گفت: حوزه‌های علمیه دارای ظرفیت‌های بسیار و غنی از اندیشه‌هایی قوی و دارای براهین متقن می‌باشد که متاسفانه مهجور مانده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری دبیر جایزه جهانی شهید صدر و اعضای کمیته اجرایی در دارالتلاوه مسجد اعظم حرم حضرت معصومه - سلام الله علیها - ، با آیت الله شب زنده دار دیدار و گزارشی از اقدمات دبیرخانه جایزه جهانی شهید صدر به وی ارائه دادند.
 
آیت الله شب زنده دار در این دیدار با اشاره به غنای مغفول مانده حوزه‌های علمیه در علوم فقه، اصول، کلام و حتی فلسفه، اظهار داشت: حوزه‌های علمیه دارای ظرفیت‌های بسیار و غنی از اندیشه‌هایی قوی و دارای براهین متقن می‌باشد که متاسفانه مهجور مانده‌اند و باید برای تبیین آن‌ها تلاش بیشتری شود.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه‌ علمیه قم با اشاره به فروغ بسیار همین آثار اندک که از معارف فقهی و کلامی اسلام در دنیای غرب توسط افرادی ترجمه و تالیف شده است، گفت: این امر نشان دهنده این حقیقت است که اگر در قالب برنامه‌ای مثل همین جایزه جهانی صدر، این اندیشه‌ها و نظریه‌های قوی موجود در حوزه‌های علمیه، به مخاطب جهانی و غربی معرفی و تبیین شود چه اتفاق مبارکی خواهد بود و چه استقبالی از آن خواهد شد.
 
وی ضمن ارزشمند خواندن طرح برگزاری جایزه جهانی شهید صدر از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: توصیه ما این است که در روند اجرایی چنین برنامه‌هایی با تشکیل کمیته‌های تخصصی و با حضور صاحب نظران در هر زیرموضوعی، نسبت به اتقان بالا و پالایش دقیق نظریه‌های دریافتی همت گمارده شود چرا که گاهی مشاهده می‌شود برخی دیدگاه‌های دانشمندان غربی با رنگ و لعابی به ظاهر اسلامی از سوی برخی پژوهشگران جوان مطرح و ارائه می‌شوند، لذا باید مراقب بود که اینگونه نظریه‌ها به نام و نشان حوزه علمیه شیعه منتشر نشود که عواقب مطلوبی نخواهد داشت.
 
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: اگر هم نظریه‌ای مطرح می‌شود جانب احتیاط در آن رعایت و از اظهار نظر قطعی پرهیز گردد چرا که حتی امام خمینی (ره) نیز نظریه‌های فقهی و اصولی خویش را با قید “احتمالا” بیان می‌کردند.
 
وی در پایان با اشاره به ضرورت دقت در ترجمه و ارائه نظریه‌های علمی تصریح کرد: در معادل یابی اصطلاحات تخصصی فقهی، اصولی، کلامی و… باید دقت فراوانی به کار گرفته شود و از صاحبان تخصص و تعهد در این روند استفاده شود چرا که این کارها نیازمند اتقان بالایی است.

 

منبع: شفقنا

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.